Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Flaş Karar: O Gofretler Raflardan Toplatılıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tüketicinin yanıltılmasını önlemek amacıyla yeni bir karar alındı. Bu karara göre, muz veya çilek aroması kullanılan gofret gibi ürünlerin “Muzlu gofret” olarak satışı yasaklanacak.

Bir paketinde 10 binde 5 oranında muz bulunmasına karşın, aroma sebebiyle muz tadı verilen ve etiketinde “Muzlu ya da çilekli gofret” olarak satışa sunulan atıştırmalıklar, bakanlık kararıyla kullanıcıyı yanıltıcı içerik nedeniyle kararın firmalara tebliğ edilmesinden sonra yasaklanacak.

YASAK KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

Bakanlık geçtiğimiz günlerde de “… Tadında”, “… lezzeti”, “… keyfi ” gibi ifadelerin bulunduğu ürünlerin satışını yasaklamıştı. Alınan yeni kararla bu yasağın kapsamı genişletilerek, muz ya da çilek aroması kullanılan gofret gibi ürünlerin de “Muzlu gofret” “Çilekli gofret” olarak satışı yasaklandı.

LİMON SUYU YASAĞI HATIRLATILDI

Bakanlık, tüketiciyi manipüle ettiği gerekçesiyle geçtiğimiz günlerde limon sosu/suyu satışını da yasaklamıştı. Bu ürünlerin müşteriler tarafından “limon suyu” olduğu zannedilerek alındığı gerekçesiyle “… Tadında”, “… lezzeti”, “… keyfi ” gibi ifadeler kullanmak yasak hale getirilmişti.

YASAK ÜRÜNLER MARKETLERDEN ÇEKİLİYOR

Alınan karar neticesinde, sakıncalı ürünler market raflarından toplanırken, yasak kapsamının genişletileceği öğrenildi. Bakanlık kaynakları tarafından yürütülen yeni çalışma ile, özellikle zincir marketlerde milyonlarca satışı yapılan ve muz ya da çilek gibi ürünlerin aromasının kullanıldığı gofretlerde kullanılan ifadelere kısıtlama getirilecek.

MUZ ORANI 0,1

Bir paketinde yaklaşık yüzde 0,1 oranında muz bulundurmasına rağmen, aroma sebebiyle bu ürünleri “Muzlu gofret” olarak satan zincir marketler, yapılacak değişiklik sonrası ya ürünleri tamamen satıştan kaldıracak ya da kullanılan ibareleri silecek.

DENETLEMELER ARTACAK

Bu tür ürünler, marketlerin yanı sıra araçların arkasında mahalle aralarında da yoğun olarak satılmakta. Bu nedenle gerekli sağlık koşullarını karşılamayan ürünlerin toplatılması sağlanırken, bakanlık tarafından bu konuya ilişkin yeni bir denetleme ekibi oluşturulacak.

Değişiklikler yalnızca gofret ürünleriyle sınırlı kalmayacak. Aynı zamanda yaz aylarında çok sayıda satışı gerçekleştirilen donmuş ürünlere eklenen “dondurma tadında” ifadesi de yeni düzenleme sonrası yasak hale gelecek. Yeni düzenleme ile firmalar, üründe kullanılan ana maddenin ne olduğunu, belirgin bir şekilde paketin üzerinde belirtmek durumunda kalacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x