Sırrı Çözüldü!

BBC Türkçe’nin haberine göre; Yıldız kumullar, yön değiştiren ve birbirine karşılıklı eser rüzgarlarla oluşuyor. Araştırmayı Birkbeck Üniversitesi’nden Prof. Charles Bristow ile birlikte yapan Aberystwhyth Üniversitesi’nden Prof. Geoff Duller, kumulların yaşlarını tespit etmenin, bilim insanlarının bu rüzgarları ve dönemin iklimini anlamasına yardımcı olacağını söyledi.

Berberi dilinde “en yüksek kutsal nokta” anlamına gelen Lala Lallia, Fas’ın güneydoğusundaki Erg Çebbi kum denizinde yer alıyor. Yüksekliği 100, dönen kollarının genişliği ise 700 metreyi buluyor. Lala Lallia’nın ilk oluşumundan sonra 8 bin yıl boyunca büyümesi durdu ve son birkaç bin yılda ise hızla genişledi ve batıya doğru hareket etti.

Yapılan araştırmaya göre Lala Lallia adlı kumulun 13 bin yaşında olduğu ortaya çıktı.

ÇÖLDE YILDA 50 SANTİMETRE HIZLA DOLAŞIYOR

Normalde çöller, Dünya

Uzmanlar, yıldız kumulun yaşını tespit edebilmek için ışınma tarihlemesi adlı bir teknik kullandılar. Yöntem, kumulların en son ne zaman gün ışığına maruz kaldığını hesaplıyor. Fas’ta karanlıkta toplanan kum taneleri, eskiden fotoğraf tabı ve basımında kullanılan kırmızı odalara benzer bir laboratuvarda inceleniyor.

Prof. Duller mineral tanelerini “yeniden doldurulabilen küçük pillere” benzetiyor. Kristallerinde doğal ortamdaki radyoaktiviteden gelen enerjiyi depoluyorlar. Kum yerin altında gömülü kaldıkça, maruz kaldığı radyoaktivite ve depoladıkları enerji artıyor.

Kum taneleri laboratuvar ortamına maruz kalınca, ışık formundaki enerjiyi serbest bırakıyorlar ve bilim insanları yaşlarını hesaplayabiliyor. Prof. Duller “Karanlık laboratuvarımızda, bu kum tanelerindeki ışığı görüyoruz. Işıkları ne kadar parlaksa, yerin altında o kadar çok kalmış oluyorlar” dedi.

Bu dev kumullardan biri de, ABD’nin Colorado eyaletinde bulunuyor. Yerden yüksekliği 225 metre.

Prof. Duller bu kumullara tırmanmanın da zor olduğunu söyledi ve “Tırmanırken, iki ileri, bir geri gidiyorsunuz. Ama buna değiyor. Tepeden çok güzel görünüyorlar” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x